Lekcja Karkonosza

W Modrym Dole spotkało się dwóch drwali. Jeden był z Pecu pod Śnieżką i kochał swoje góry. Drugi pochodził z okolic Trutnowa i nie pozwoliłby powiedzieć złego słowa o przedgórzu. Obu im po całodniowej ciężkiej pracy – piłowaniu i rąbaniu siekierą – bardzo chciało się pić, zamówili więc sobie piwo.

Zupełnie przypadkiem nieopodal przechodził Karkonosz, dobry duch i władca gór i przedgórza. Usłyszał dochodzące z małej karczmy krzyki i odgłosy kłótni. Nadstawił ucha, i czego nie usłyszy? Chrapliwy głos krzyczy:
...skocznie, nartostrady, źródła Łaby, ścieżki rowerowe, Śnieżka, wodospady, rzadkie rośliny! Mówię: nie ma nic piękniejszego niż nasze góry!

A drugi głos, tak samo zachrypły i zdenerwowany, odpowiada:
Twoje góry to nic w porównaniu z naszym przedgórzem! My mamy Kuks, Horzice, ZOO w Dworze Kralowe, Bielohrad, Zwiczinę, Miletin, trutnowską fontannę, nad którą stoi sam…

Karkonosz zbliżył się do karczmy. Przez otwarte okno zobaczył dwóch mężczyzn, stojących naprzeciwko siebie jak gotowe do walki koguty. Mocno uderzył kosturem w ziemię, aż zadudniło.
Dosyć! Na dwór!

KarkonoszObaj mężczyźni wybiegli przed budynek, zdenerwowani, że ktoś śmiał im przerwać kłótnię. Ale kiedy zobaczyli, kto jest tym śmiałkiem, ich gniewnie nastroszone brwi złagodniały.

A Karkonosz pykał fajkę i w milczeniu przyglądał się obu drwalom. Potem wyciągnął rękę i spytał:
Umiecie tu, na tej łące, ulepić bałwana?

Mężczyźni zrobili niewyraźne miny. W końcu jeden z nich zebrał się na śmiałość.
Jak możemy ulepić bałwana, przecież jest lato…

Karkonosz kiwnął głową.
Czy znaczy to, że lato jest gorsze od zimy?

Jeden drwal drapie się po głowie, drugi marszczy czoło. W końcu obaj krzyknęli zgodnie:
Nie da się tego porównać!

W oczach Karkonosza pojawiły się chochliki: 
No widzicie, puste głowy! I tak samo jest z Karkonoszami i Przedgórzem Karkonoszy! Jedno i drugie jest piękne, tylko każde w inny sposób! Czy nie lepiej podać sobie ręce na zgodę?

I jak się pojawił, tak zniknął. Nagle i niezauważalnie. Został po nim zapach tytoniu i dwaj zawstydzeni drwale, którzy pokłócili się o nic.

Ostatnie aktualności
Złóż sobie puzzle Chcę inny obraz